درباره ما

شرکت شیمیایی کاتالیست پارسیان در سال 1384 با تولید اکسید روی پایه گذاری شد. در ابتدا سهامداران اصلی آن افراد حقیقی بودند، پس از انتقال سهام آن در سال91 به گروه توسعه معادن و بنابه تصمیم درست هیئت مدیره وقت توسعه معادن روی ایران و شرکت کالسیمین تصمیم بر این شد که این شرکت به عنوان تولید کننده محصولات استراتژیک آند و کاتد برای صنایع روی علی الخصوص شرکتهای گروه توسعه معادن روی باز طراحی و تغییرات مورد نظرانجام گیرد، نهایتاً در آن مقطع هیئت مدیره کاتالیست پارسیان با نظر موافق مسئولین وقت توسعه این تغییرات را اعمال کردند و شرکت کاتالیست پارسیان به عنوان تولید کننده آند و کاتد بصورت مکانیزه با تغییر کاربری مواجه شد و از سال 91 طراحی و راه اندازی خط تولید در مکان مورد نظر واقع در شهرک تخصصی روی اجرا و مورد بهره برداری قرار گرفت.


تولیدات اصلی شرکت کاتالیست پارسیان
در حال حاضر در این شرکت محصولات متنوعی با بکارگیری از آلیاژهای سرب-کلسیم، سرب-نقره، سرب-کلسیم- قلع تولید میکند و بیشتر تولیدات شرکت در داخل گروه توسعه معادن روی ایران مصرف می شود. برای فروش در خارج از گروه هم محدودیتی نیست .ظرفیت تولید در حال حاضر شرکت کاتالیست پارسیان در زمینی به مساحت متر مربع احداث گردیده است که متر آن به فضای تولید تخصیص یافته است. در زمینه آند و کاتد شرکت کاتالیست دارای یک سالن تولید جهت ریخته گری و مونتاز به مساح متر مربع می باشد شرکت کاتالیست پارسیان پتانسیل افزایش 3 سالن تولید محزا جهت افزایش تولید می باشد. این شرکت با ظرفیت اسمی30 هزار آند و 30 هزار کاتد برای یک شیفت کاری 8 ساعته در حال فعالیت می باشد . بنابه شرایط عمومی حاکم بر صنعت روی در یک شیفت کاری فعالیت می کنداما این پتانسیل در شرکت وجود دارد که بتواند ظرفیت تولید را حداقل دو برابر کند . تا بتواند 60 هزار جفت آند و کاتد تولید کنیم چرا که زیر ساخت های موجود از جمله برق، آب، سالن و تجهیزات خط تولید این امکان را مهیا کرده است که با اضافه کردن نفرات کاری به شیفت عصر و شب افزایش تولید را داشته باشد.
دانش فنی مورد استفاده
تکنولوژی ما بومی می باشد. تأمین کنندگان خارجی آند و کاتد های با شرایط خاص خودشان تولید می کنند
سرمایه گذاری اولیه شرکت
سرمایه اولیه و ثبتی شرکت 12 میلیارد ریال می باشد ولی ارزش دارایی های شرکت اکنون بیشتر از این رقم می باشد .
چشم انداز شرکت
در حال حاضر 2 طرح اساسی برای توسعه شرکت وجود دارد که انشاا… در آینده ای نزدیک با افزایش سرمایه چند برابری این طرح ها اجرایی می شود. یکی از طرح ها تولید زاماک می باشد که طرح فنی و اقتصادی آن نوشته شده خوشبختانه در کمیته سرمایه گذاری توسعه معادن روی ایران هم بررسی شده و نتیجه نهایی احراز شده است و طرح از لحاظ اقتصادی و از لحاظ تنوع محصول مورد تایید گروه توسعه معادن روی و هیئت مدیره شرکت قرا گرفته که انشاا… به زودی عملیاتی خواهد شد . .خوشبختانه ما سال قبل موفق شدیم آند آلیاژی کلسیم دار تولید کنیم و به صورت انبوه به خیلی از شرکت های گروه ارسال نمودیم و بازخوردهایی که به ما دادند بسیار مثبت بود و تمایل دارند که باز هم ازاین نوع آندها استفاده کنند. تا کنون بیش از پنج هزار عدد از این نوع آند در گروه توسعه استفاده شده و خارج از گروه نیز مشتریانی وجود دارند.
آند و کاتد
آند و کاتد قطعاتی هستند که در واحدهایی که بصورت الکترو شیمیایی بخواهند یون فلزی را از محلول استخراج کنند مورد استفاده قرار می­گیرد. یونهای موجود در محلول با اعمال جریان DC (جریان مستقیم برق) در سیستم الکترووینینگ از محلول جدا شده و با جذب الکترون به کاتدها می چسبند وجود آند و کاتد برای انجام واکنش کامل ضروری است. در صنایع مختلف، جنس آند و کاتد متفاوت بوده ولی در صنعت روی آند از جنس سرب ( آلیاژهای مثل سرب-نقره ، سرب-کلسیم و سرب-کلسیم- قلع ) استفاده می شود. ولی برای کاتد از فلز آلومینیم استفاده می­کنیم.
تامین مواد اولیه آند
برای تهیه مواد اولیه آند دو نوع روش تأمین تعریف می­کنیم یکی استفاده از شمش نو برای تولید آند و دیگری هم بازیافت آندهای ضایعاتی. یکی از خصوصیات بارزشرکت شیمیایی کاتالیست پارسیان این است که به نوعی آند و کاتد مستعمل در صنایع روی را جمع آوری می کند و تبدیل به محصول نو کرده و مجدداً به مشتری ارایه می­کند که از لحاظ مسائل زیست محیطی هم بسیار با ارزش می باشد..
توانایی استفاده از آند ها و کاتد های ضایعاتی و تبدیل آنها به کالای جدید توسط ماشین آلات شرکت از مزایای این شرکت می باشد.
ساخت درخواست های مشتریان با مشخصات خاص در مورد نوع آلیاژ های درخواستی و ابعاد فیزیکی کاتد ها و آند های مصرفی ایشان. کاتد آلومینم برای استحصال فلز روی در سیستم الکترووینیگ( الکترولیز ) کارخانجات روی - کاتد استیل برای استحصال فلز مس و نیکل در سیستم الکترووینیگ ( الکترولیز ) کارخانجات مس و نیکل _ آند های سربی با آلیاژهای مختلف ( سرب کلسیم، سرب نقره ، سرب کلسیم نقره استرانسیوم ، سرب کلسیم قلع و....) جهت استفاده در الکترووینیگ واحدهای تولید فلز روی و مس و نیکل - ریخته گری و نور د ورقهای سربی و آلیاژهای سربی - تولید آلیاژ سرب - کلسیم و سرب-کلسیم- قلع -بازیافت آند و کاتدهای مستهلک -ریخته گری و نورد آلومینیم


شرکت سازنده شرح تجهیزات و ماشین آلات ردیف
شرکت کاتالیست پارسیان کوره سرب 28 تنی جهت تصفیه و مس زدایی 1
شرکت کاتالیست پارسیان کوره سرب 2 تنی ریخته گری موزائیک سربی 2
شرکت کاتالیست پارسیان کوره سرب 2 تنی ریخته گری دستک آند 3
شرکت مهتا قشم کوره آلومینیوم ریخته گری دستک کاتد 4
شرکت کاتالیست پارسیان کوره قلع کاری شینه مسی 5
نورد شعبانی دستگاه نورد سرب 6
شرکت مهتا قشم دستگاه تریم 7
شرکت مهتا قشم دستگاه گیوتین 8
شرکت کاتالیست پارسیان دستگاه پانچ ورق آلومینیوم 9
شرکت کاتالیست پارسیان دستگاه پرس زهواز پلی اتیلن 10
تراشکاری قالب موزائیک ریخته گری سرب 11
تراشکاری قالب ریخته گری دستک آند 12
تراشکاری قالب ریخته گری دستک کاتد 13
هیوندای ژاپن لیفتراک 2 تنی کوماتسو 14
شرکت ماشین سازان جرثقیل سقفی 2 تنی 15
ایران پتک تبریز دیریل ستونی 16
الکترو گام دستگاه جوش آرگون 17
شرکت کاتالیست پارسیان دستگاه بک فیلتر 18
شرکت مهتا قشم میکسر سرب بزرگ 19
شرکت کاتالیست پارسیان میکسر سرب کوچک 20
شرکت مهتا قشم پمپ کوره سرب 21
شرکت کاتالیست پارسیان دستگاه پانچ مس 22
شرکت کاتالیست پارسیان دستگاه نورد کرکره ای 23
خزر فن دستگاه تهویه سیار 24
اعضای هیئت مدیره نماینده سمت
مهندس مهدی محمدخانی شرکت کالسیمین رئیس هیئت مدیره
مهندس حسن احمدیان شرکت سرمایه گذاری احیاء روی نایب رئیس هیئت مدیره
مهندس شهرام رنجبر بیرون شرکت سرمایه گذاری احیاء روی عضو هیئت مدیره
مهندس اکبر غلامی شرکت کاتالیست پارسیان مدیر عامل
درصد سهم نام شرکت ردیف
92/49% شرکت کالسیمین 1
7.5% شرکت سرمایه گذاری احیاء روی 2
0.01% شرکت پدیده کیمیای زنگان 3